Za 3 dny práce – 5 dní smrt na jazyku

Je úterý kolem poledne, první březnový den roku 2011 - za okny se tady u nás na jihu Čech začalo ukazovat sluníčko a když otevřu okno, tak mne ovane sice studený, ale zároveň nádherně čerství vzduch. Okno však rychle zavírám, protože ten chlad ve mne vyvolává okamžitě zimnici a třes celého těla.

 

„Žiju si jak na zámku, děkuji pane odeesesáku" - trochu jsem si zahrál jak s úryvkem ze známého filmu „pahorek" (z.r. 1965), tak s myšlenkou, že dnešní doba a doba „deportace židů" za Fašismu jsou ve svém účinku a dopadu na skupinu obyvatlstva zcela stejné.

ALE vezmu to od začátku - před rokem z moci úřední bylo rozhodnuto, že můj zdravotní stav se zlepšil o 1 třetinu - snížili mi tedy důchod o 1 polovinu - ne proto, že by se můj zdravotní stav opravdu zlepšil, ale proto, že mocipáni změnili zákon. Protože nově vyměřená částka mého nového důchodu (7600,-Kč) opravdu nestačí k tomu, abych pokryl už tak dost omezované životní náklady, řekl jsem si, že tedy „budiž Vy prevíti (myslím tím pravicovou gaunerskou vládu zlodějů) už jsem toho přežil hodně, zkusím tedy hledat práci a nějakou tu kačku si přivydělám". Zaregistroval jsem se na práce.cz - našel 3 nabídky, které bych mohl zvládnout a odpověděl na ně. První nabídka nevyšla (mimo protokol znělo „jste invalida"). Druhá nabídka vyšla tak do poloviny, neb jsem odmítl po svých 25 letech praxe část přijímacího řízení, kde bych měl před komisí předvádět, jak umím hovořit na veřejnosti - to bylo pod mojí úroveň dělat ze sebe školáčka. Třetí nabídka vyšla bez zbytečných exhibicí a testování „podle posledních nejmodernějších amerických metodik" a navíc se jednalo o práci v dosahu (autem) do 10-ti minut od domova, práci odpoledne a práci, kde jsem mohl předávat studentům z pracovního úřadu informace o práci na PC.

Jako „srdcem pedagog" jsem se samozřejmě těšil. 150,-Kč na hodinu je sice málo vzhledem k odbornosti, ale „budu mezi lidma" a budu moct někoho něco přiučit a vysvětlit.

 

HURÁ JDU MAKAT !!!

První den (pondělí) jsem musel ale ještě do Prahy na CT plic (Astma se zhoršuje) a pak ještě odpoledne na ÚHKT (moje hematologická klinika), aby mi vyndaly 2 stehy ze zad, kde mi brali před týdnem vzorek kůže k otestování, zda u mne darovaná kostní dřeň a moje původní tělo nesvádějí válku.

Druhý den (úterý) - ostříhán, oholen, příjemně naladěn (a také čerstvě „nadopovaný" potravinovými doplňky) jsem vyrazil do školící místnosti - školil jsem jak o závod. Práce je to super a byl jsem rád za skupinu, která se sešla, protože to byli lidé, kteří měli opravdu zájem se něco naučit. (samo s sebou i naše cikánská menšina zde byla zastoupena - jen 3 kusy a poté, co jsme si vysvětlili, že čepice v místnosti na hlavě, ani nohy na stole nejsou projevem slušnosti došlo ke konsensu a výuka běžela jako na drátku).

Třetí den (středa) - jeden pán mi napsal, že má teplotu a končí s docházkou do kurzu - škoda.

Čtvrtý den (čtvrtek) - probudil jsem se po 5-ti hodinách spánku odpočatý=to je divné??? Ale budiž asi mne ti lidé dobíjejí, tak nepotřebuji tolik spát. Na školení jsem ale tentokrát v polovině času začal cítit únavu. Sice jsem stále obíhával všechny studentíky, když nevěděli co a jak udělat, ale nějak energie ubývala. Poslední hodinu jsem zjistil, že již celou dobu jen sedím, promítám co dělám a dokonce, když mněli 2 žáčci otázku, hnedka mi řekli, „ale nevstávejte, já to zkusím sám"... Asi na mne únava už byla vidět docela zřetelně. Když výuka skončila, ještě jsem se chvilinku bavil s jedním bývalým kolegou se kterým jsme pracovali v jednom strojírenském podniku za komunistů na jedné chodbě a probírali jsme, jak to dneska chodí. (on byl v nové době ředitelem 2 podniků a dnes zůstal nakonec ve svých 55 letech na pracáku) Vzpomínám si dobře, že jsem mu říkal, „Ty Václave dneska toho mám nějak dost, jestli to školení zvládnu s Vámi celých 21dnů, tak to bude skoro zázrak"... Václav odešel, já zkontroloval učebnu, pozhasínal, pozavíral a šel k autu.

Už v autě jsem věděl, že mám asi teplotu. Proto jsem pro běžný potravinový nákup už nejel a jel jsem rovnou domů. Doma (bydlím s nemocnou matkou jak říkám s radostí v mysli „na samotě mezi poly") jsem však poprvé za celou zimu nešel zatopit do kotle a pustil jsem elektrické topení. Pak rovnou do postele. Říkám si, jsi utahaný, tak to vyležíš. Kolikrát mi stačí lehnout na 15-20minutek a jsem fit, tentokrát ale né, spal jsem 2 hodiny a bylo mi pořád nedobře. Dobře změřím si teplotu, i když je jasné že ji mám, tak aspoň ať vím kolik. Á to je ale „překvapeníčko" - 39,00st C.

Pátý den (pátek) - ráno je mi stále blbě. Nic konkrétního mne nebolí, dýchání čisté (několikrát denně ale inhaluji antiastmatika), ale ta teplota je tady stále. Paralen to sice na 1-2 hodinky srazil, ale něco se ve mne honí. Jdu tedy a obvolávám firmu, pro kterou jsem vyučoval a velmi se omlouvám. Slečna je slušná a přeje hlavně pevné zdraví. (Kdyby holka věděla jak mi je blbě.) Pak mi najednou pípá SMS - a to přichází pozvánka na vyšetření na Homolku na PET-CT s tím, že jestli se nebudu moci dostavit, abych jim to hnedka sdělil. Neváhal jsem ani vteřinu a hnedka zavolal a vyšetření si přeložil o 14 dnů později. Jen co to vyřídím, přichází matka do místnosti a říká: „hele tady máš nějakou poštu" a nechává mi obálku na stole. Jdu si ji přečíst - a hle Česká správa sociálního zabezpečení - co mi zase chtějí, vždyť důchod mi přehodnotili a není to ještě ani 1 rok, minulý týden mi zaslali nový finanční výměr pro II.stupeň invalidity, tak co chtějí teď? ..... Rozbaluji, čtu, koukám, nechápu, nevěřím, volám na ČSSZ do Strakonic o vysvětlení, neb jsem asi ztratil schopnost vyrozumět s psaného textu jeho význam.

 

Nadpis dopisu: INFORMACE TÝKAJÍCÍ SE POSUZOVÁNÍ ZDRAVOTNÍHO STAVU VE VĚCI VAŠÍ ŽÁDOSTI O INVALIDITA KONTROLNÍ

 

První odstavec: VÁŽENÝ PANE, OSSZ STRAKONICE BYL V SOULADU S PAR.8 ZÁKONA Č.582/91 SB. V PLATNÉM ZNĚNÍ POŽÁDÁN DNE 10.1.2011 O POSOUZENÍ VAŠEHO ZDRAVOTNÍHO STAVU VE VÝŠE UVEDENÉ VĚCI.....

 

Protože jsem nikde žádnou žádost o nic nepodával a níže uvedený češtinářsky velmi nevyvedený odstavec mi žádný smysl nedával, nechal jsem si vše vysvětlit od (naštěstí normální vlídné a ochotné) paní na ČSSZ Strakonice. „On to všechno generuje počítač a to co Vám bylo doručeno je žádost o přezkoumání Vašeho zdravotního stavu". Vše jsme si vysvětlili, že je to prostě tak a oni musí udělat znovu přezkum (zdůrazňuji, že neuplynul ani rok co mi důchod redukovali ne na základě zdravotních výsledků, ale na základě zákona) mého zdravotního stavu.

 

Šestý den a dny další - dopoledne to docela jde, probouzím se několikrát za noc, propocený, krchlající, ale „jde to". Kolem 15.hodiny na sobě začínám cítit únavu a včera (5.tý den po první 39 st. teplotě) jsem měl opět 39st. C.

 

Žiju zvenčí jak poustevník - hygiena velmi omezená, cítím jak jsem hodně zeslábnul tou šílenou teplotou, jím jen rozvařená jablka (takový ten domácí kompot „od maminky") nebo domácí zavařené broskve - to je lahoda. Dnes jsem se radil s praktickým lékařem, když bude teplota i zítra, frčím za doktorama.

A jaké z toho plyne poučení?

  • Po prvních 3 dnech „v práci" jsem dnes 5. den opět v očekávání vysoké noční horečky - snad z virózi, snad z vyčerpání, snad (raděj nedomýšlet) z imunitního problému mého organismu.
  • Nebýt ducha vznešeného (on mi to asi svatý Petr jednou pěkně spočítá, že jsem se hezky naparoval, přeceňoval a vytahoval, ale on ví, že jsem v jádru jen obyčejný klučík z mála, co si jen pořád nestěžuje, ale hledá taky pomoc jiným a nabízí jim svoje ruce, když si mojí náruče chtějí všimnout) a mysli umožňující mi povznést se nad vše, co nám dnešní svět přináší k pozorování a čím nás asociálně ovlivňuje, asi bych si zalezl do kouta, schoulil se do klubíčka a odešel na věčnost. Ano i toto by bylo řešení, které by však nic neřešilo - útěkem od situace situaci nevyřešíme a jistě se nám vrátí v dalším období nebo životě znovu.
  • Dělají z nás stroje - makej!!! - do opravy!!! - makej!!! - neopravitelný? - vypnout přísun zdrojů/potravin!!! - ještě má nějakou spotřebu? - makej!!! - ..... a chcípni na vyčerpání = poznámka autora
  • Nevidím rozdíl mezi „deportací" židů (jak bylo kulantně definováno na konferenci ve Wannsee v zimě 1942 vyhlazení jejich národa) za účelem očištění německé rasy a současnou „Reformou veřejných financí" (znásobenou především údajnou celosvětovou krizí) na dopad pro určité skupiny obyvatel, která nemá šanci se bránit. Tehdy Němci na Židy a dnešní pravicová vláda na staré, nemocné, nemohoucí.
  • Myslím, že bychom měli doporučit do tiskopisů České správy sociálního zabezpečení velký tučný nadpis „Arbeit macht frei"

 

Jdu si vzít další paralen a potiti se, abych co nejdříve mohl jít do práce položit poslední kousek zdraví pro ideu našeho krásného kapitalismu  (i tahle část ve Švejkovi je úžasná = „za císaře pána a jeho rodinu")

Se svojí devetatřicítkou teplotou zdravím naše čtenáře!!!

Honza Nachtigal

Webhosting pro OSUDY.CZ poskytuje zdarma od roku 2005 společnost IGNUM, s.r.o.