Invalidní důchod - "moje odysea"

Od počátku letošního června (r.2011) mne potkalo několik zdravotních problémů a i když neměly s onkologií nic přímo společného, vcelku mne to zkazilo celé letní období. Byly to „jen" virózy, ale při nich teplota 39st.C a jak si každý dokáže představit, tak i takováhle banalita člověka dlouhodobě rozhodí.

Vždy mi trvalo tak 3 týdny, než jsem se opět vrátil do kondice. Mezi tím se dostavila jednou salmonelóza, takže 3 dny a 3 noci jsem proseděl na „židličce" s otvorem uprostřed a splachovadlem za zády. Byl jsem také na Homolce na vyšetření PET-CT, kdy pak minimálně 5 dnů se cítím stejně jako po prodělané chřipce. (Na Homolce jsem se dočetl zajímavou informaci a to, že „minimální dávka radiofarmaka, které podávají pro možnost zobrazení organismu v zařízení, se rovná takovému množství radioaktivity, kterému je v běžném životě lidské tělo vystaveno za dobu 10-ti roků. Vzhledem k tomu, že jsem na PET-CT byl již po 13-té, tak jen tímto vyšetřením už mi je 130let J) Proto jsem se rozhodnul, že další vyšetření PET-CT, které absolvuji až dosud jedenkrát ročně, již absolvovat nebudu. Po pravdě mám toho všeho (myšleno medicíny/léčby) už plné zuby. Ani jsem si nezavolal, jak dopadly výsledky. To že mám astma neřeším, inhalace mi vždy zatím pomohla. To že mám zažívací obtíže neřeším, prostě nechodím mezi lidi, když jsem po jídle - takže můj oběd začíná většinou po 14:00 hodině, to že mám od poloviny července bolesti v levé části hrudníku prostě také musím zvládnout, protože veškerá vyšetření, která mi prováděli na úrovni okresní nemocnice (Strakonice) nic měřitelného nezjistila....

ALE, dnes jsem se rozhodnul popsat pro naše čtenáře, jak jsem bojoval o invalidní důchod a třeba tím přinést další užitečné informace.

TEDY: Můj invalidní důchod, aneb jak se vlk najedl a koza zůstala celá.

Velmi rád dnes s chladnou hlavou uvedu podrobně svůj zážitek, jména osob, které se podílejí na mém dalším znesnadnění života, můj osobní závěr, který jsem si ze všeho odvodil a za který bych jak se říká „dal ruku do ohně".

Tak a jdeme na to:

1.První přezkum zdravotního stavu - březen 2010

 • Jaro 2010 jsem byl vyzván posudkovým lékařem ve Strakonicích k dodání podkladů pro posouzení mojí pracovní schopnosti.
 • Protože moje poslední léčebné místo bylo a je Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) Praha, požádal jsem svého ošetřujícího lékaře dr. Antonína Vítka o napsání shrnující zprávy.
 • Jak jsem znal svého doktora, tak vím, že to je nadřazený člověk, který žije s pocitem všechno vím, všechno znám a když zrovna neumíráte, tak Vám nic není.
 • Sepsal jsem všechny svoje obtíže (pan doktor mne vždy vyslechnul při kontrole, ale poznámky si nepsal) a zaslal jsem je e-mailem s tím, že si zprávu vyzvednu při svojí kontrole.
 • Na kontrole jsem se dr. Vítka zeptal, zda by mi mohl zprávu napsat a zda četl můj mail. „...." chvilka ticha „...no vím o co jde", řekl Vítek a tím bylo jasné, že můj mail nečetl. (Zajímavý postřeh - v tu chvilku se zvedla sestra od stolku a odešla.... asi dávala prostor svému šéfovi k nějakému soukromějšímu rozhovoru, nebo předání úplatku???) Na můj dotaz, zda by mi mohl napsat zprávu se zapřel s nádechem do křesla, nasadil trochu poněkud výsměšný úšklebek a se založenýma rukama vyslovil.... „to neukecáte..." Jelikož jsem životem vychovaný k asertivitě, zeptal jsem se znovu, zda by mi mohl zprávu napsat, neb ji opravdu potřebuji .... Ve stejném duchu intonace a povzneseném duchu zazněla slova..."to rozchodíte"... Prosím pěkně toto opravdu pronesl primář transplantačního oddělení ÚHKT pacientovi po dvou transplantacích a předchozí neúspěšné léčbě klasickou chemoterapeutickou cestou. Bylo mi jasné, že Vítek se zaseknul kdo ví z jakého důvodu k tomu, že mi prostě zprávu nenapíše. Jelikož v tom okamžiku ztratil zcela mojí důvěru, zvedl jsem se ze židle a se slovy „nepřeji nikomu, aby na vlastní kůži poznal co to je metotrexát" (a ve skutečnosti jsem si myslel, „kéž bys to ty blbečku poznal na vlastní kůži) jsem se s ním rozloučil. ... Ještě jsem dodal, že jeho jako lékaře a po pravdě ani jako člověka už vidět nechci. Pak jsem znovu požádal o zaslání zprávy a velmi zrazený hrubostí Vítka odešel.
 • Sehnal jsem si v průběhu následujícího období další zprávy od lékařů, kam chodím na vyšetření jako plicní, oční, kožní, gastro-enterologické, praktický lékař atd. V nějakém horizontu cca 1 týdne mi přišel od dr.Vítka mail s přílohou napsanou ve wordu s něčím, co se dalo považovat za zprávu pro posudkového lékaře. Jen pro zajímavost zprava byla jednostránková, kde první polovina obsahovala aktuální výsledky krevního obrazu, pak další část obsahovala celou mojí anamnézu a poslední 3 řádky byly o tom, že jsem v remisi, nemám onkologický nález, ale stav je nadále vážný, proto jsou nutné kontroly mého zdr. stavu.
 • Odeslal jsem (NEautorizovaný!!!) elektronický dokument posudkovému lékaři (jeho sekretářce) a ostatní jsem předal svému praktickému lékaři, který všechny materiály také předal na posudkové.
 • Přišla pozvánka z OSSZ
 • Dostavil jsem se a pohovor začal. Nejprve klasika, kde bydlím, s kým bydlím, kolik mám dětí...atd atp. Pak se strakonický posudkový lékař dr. Vávra začal rozpovídávat a opakovat celou moji anamnézu. No a na závěr řekl, „a teď to důležité" a vysvětlil mi, že platí nový zákon a podle něj jsem přeřazený z III.stupně (tedy plná invalidita) do druhého stupně - s označením „1c"=středně těžké postižení, pro které je míra poklesu pracovní schopnosti v rozmezí 35-45%. K tomuto, že vzhledem k dalším neonkologickým obtížím, přičítá maximální zákonem povolenou hranici 10-ti %. Tedy jsem byl (ač se můj reálný zdr. stav vůbec nezměnil) „rozhodnutím posudkového lékaře uzdravený" o několik desítek procent.
  • Pokusil jsem se argumentovat a dodnes si vzpomínám OPĚT NA PODOBNĚ AROGANTNÍ VÝROK - když jsem znovu zopakoval, že ve stavu v jakém jsem, nejsem schopný soustavné výdělečné činnosti a vyjmenoval jsem všechny reálné argumenty, také jsem pronesl, např: „všimněte si, že například krevních destiček mám maximálně 130 a každý, kdo má pod 140 je považován za pacienta s trombocytopénií", tak mi dr. Vávra odpověděl NEZAPOMENUTELNOU HOLOU VĚTOU - „ALE ZASE MÁTE HODNĚ ČERVENÝCH KRVINEK". . . . .
  • Po odchodu z kanceláře, jsem měl pocit (prosím s prominutím ke čtenáři), že „to je v prdeli". V hlavě se Vám odehraje naprostý kolaps života. „Tak oni mne vlastně mučili veškerou tou devastující chemií a jedem jen kvůli tomu, aby mne pak mohli totálně vyždímaného opět znovu mordovat a hnát mne do práce jako robota, který slouží jen na výrobu daní. Co teď budu dělat? Fyzicky nemůžu, práce není a přijdu minimálně o polovinu důchodu...." Kdo nezažil nepochopí. Kdo zažil, ví dobře jaké to je. První 3 noci jsem nespal a na několik dalších týdnů se pro mne totálně zhroutil celý život. Říkal jsem si, že jsem měl raději umřít, že to 3-leté mučení zvané chemoterapie, které jsem opravdu zázrakem nějak přežil nemělo vůbec cenu, že jsem měl raději umřít, a proč vlastně jsem tady, abych znovu trpěl??? NE NE NE NECHCI NECHCI NECHCI - moje zaujetí a zapálení pro práci mi přineslo před nemocí totální vyčerpání a následně oslabení, které dovolilo propuknout rakovině a teď mám jít znovu do té mašinérie?
  • No nic - trvalo to minimálně 2 měsíce, než jsem začal být „trochu normální". (pro zajímavost - stupeň pracovní neschopnosti Vám sníží o 1/3 (třetinu), ale důchod vám sníží 1/2 (polovinu)). Výše přijmu Vám zůstává po snížení stupně invalidity zachována ještě po dobu dalších 12-ti splátek)
  • Následovalo období, kdy jsem čekal na to, až mi přijde oficiální zpráva z centrály ČSSZ o změně stupně mojí invalidity. Přesto, že kontrola proběhla v na přelomu března/dubna 2010, až v září 2010 (tedy cca po ? roce!!!) mi tato zpráva přišla. Až k této zprávě lze totiž podat námitku.

Můj zdravotní stav byl hodnocený stupněm „1c"=středně těžké postižení (tedy pracovní schopnost omezena v rozsahu 35-45%) s tím, že bylo přihlédnuto k dalším mým „neduhům" a přičteno +10% - tedy z toho vyplývá stupeň invalidity II.

 

2. Podání námitky - září 2010

 • Protože jsem věděl, že mohu podat opravný prostředek (v naději,že by někdo jiný a samozřejmě v můj prospěch zhodnotil důchod), podal jsem oficiálně ve stanovené lhůtě „námitku".
 • Protože mi bylo jasné, že potřebuji konečně oficiální dokument (ne prostý text ve wordu), a současně jsem věděl, že doktor Vítek z ÚHKT mi nic napsat nechce, rozhodnul jsem se požádat doc. Tesařovou, zda by si mne nevzala zpět mezi svoje pacienty? A stalo se tak.
 • Opět jsem si připravil zprávy od všech lékařů (plicní, oční, onkolog, praktický) a přiložil vše k námitce. (V tu dobu mi také můj praktik poradil, abych si došel na psychiatrické vyšetření, neb asi viděl co a jak prožívám. Učinil jsem tak a začal jsem baštit (již z období aktivní nemoci) pro mne známý Seropram na deprese + Xanax na spaní)
 • Cca do dvou měsíců jsem byl vyzván abych se dostavil do Českých Budějovic k projednání námitky

 

3. Projednání námitky - listopad 2010

 • V Českých Budějovicích to bylo velmi jednoduché - paní doktorka mi opět (a pro mne otravně) opakovala celou mojí anamnézu s drobnými nepřesnostmi, které mi nevadilo tolerovat.
 • Pak mi sdělila, že rozhodnutí doktora Vávry ve Strakonicích bylo dokonce v můj prospěch nadhodnocené, avšak vzhledem k novým podkladům (od doc. Tesařové a psychiatrické zprávy) se nechá nyní v průběhu námitky s Vávrovým rozhodnutím plně souhlasit.
 • Samozřejmě, že jsem různě argumentoval, ale je to jako házet hrách na zeď. Jen podotknu, že na můj dotaz ohledně Vávrova rozhodnutí na základě neoficiálního dokumentu mi bylo sděleno, že „víte já Vám také mohu změnit invaliditu ze stupně II na stupeň I"... A to mi bylo jasné - „Nachtigale drž ústa, šlápnul si jí na citlivé místo". Poté, co jsem odmítnul podepsat nějaký papír, který mi předložila přísedící sekretářka, jsem s arogantním přáním pevného zdraví paní doktorce odešel.

 

4. Výzva od ČSSZ k dalšímu přezkoumání mého zdr. stavu - leden 2011

 

V lednu 2011 mi přišla výzva k přezkoumání mého zdravotního stavu z okresní správy soc. zabezpečení ve Strakonicích. Pozorný čtenář si jistě snadno spočítá, že uplynulo pouze 3/4 roku od předchozího přezkoumání a již je třeba další??? Podivil jsem se, obtelefonoval úřednice a s údivem jsem si začal připravovat podklady od lékařů.

 

5. Druhý přezkum zdr. stavu - březen 2011

 

Opět stejný lékař, opět stejné vyjádření a výsledek - zde nemá cenu se rozepisovat.

Při odchodu jsem ze zeptal, zda mám opět počkat, až mi přijde rozhodnutí z centrály ČSSZ, abych mohl podat námitku? Dozvěděl jsem se, že k tomuto přezkumu mi z centrály nic nepřijde. Rozhodnutí z centrály přichází pouze tehdy, pokud bych si sám zažádal o přezkum, pak by mi nebylo vyhověno a poté teprve mohu podat námitku.

NEVÁHAL JSEM ANI VTEŘINU a snad jen pro to, abych úředníky zaměstnal jsem si hnedka za 3 dny podal svojí vlastní žádost o přezkoumání zdravotního stavu J

 

6. Třetí přezkum zdr. stavu - červen 2011

 

Ještě než jsem se dostavil na posudkovou komisi, zavolal jsem dr. Vávrovi, abych se na něco (nyní si přesně nevzpomínám na co) informoval - v rozhovoru, který byl vedený trochu familiérně se pan doktor rozpovídal, jak ze Strakonic odcházejí posudková lékaři, jak on sám je částečně invalidní, jak nestíhá vypomáhat v nemocnici, současně pracovat jako zastupitel a k tomu ještě dělat posudkového lékaře. Jeho jedna z vět mi připomněla majora Teraskyho z Černých baronů. Bylo to, když mi do telefonu řekl: „počkejte si až Vám bude 64 let, to taky poznáte, co to je únava"... Bylo jasné, že je prostě mimo pochopení pojmu rakovina, chemoterapie, umírání .....

Na posudkové komisi jsme se sešli „jako staří přátelé" (to si pište, že to tak opravdu není) a jen jsme si potvrdili pouze změnu některých mých trvale užívaných medikací a původní zprávu posudkového lékaře. Zde stojí za zmínku opět jedna nechutná poznámka dr. Vávry. Pár dnů před mým přezkumem vyšel článek o mém utrpení a léčení v jednom místním deníku, kde byla uveřejněna i moje následující fotografie

 

honza5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doktor Vávra mi při podání ruky a rozloučení řekl: „.... a pane inženýre, příště si dejte do novin nějakou hezčí fotografii...." No nezabili byste ho? Já tedy ne. Ale že to je chudák na mysli postižený mi bylo jasné a jak říkala moje babička „Buďte blahoslaveni chudí duchem..."

 

 

 

7. Podání druhé námitky

Měl jsem relativně čas k tomu, abych zkusil použít trochu jiný přístup než k první námitce a tak jsem se vydal cestou „svojí inteligence" a možností. Ve vyhlášce 359/2009 o posuzování pracovní schopnosti je uvedeno, že se lékaři posudkové komise mají rozhodovat na základě Mezinárodní klasifikace funkčních schopností a disability. Měl jsem tušení, že lékaři posudkové komise sami vůbec nevědí oč se vlastně jedná, natož aby toto používaly. (zkušenost - všechna svoje rozhodnutí zaštiťují svými dlouholetými zkušenosti, což jsou pouhé s prominutím „tlachy".)

Proto:

1.Jsem si domluvil setkání s jednou bývalou posudkovou lékařkou ve Strakonicích, která patří mezi atestované posudkové lékaře. S touto lékařkou jsem probral jak obecné principy práce posudkového lékaře, tak moje zdravotní záznamy a požádal jsem jí o její názor na moje současné zhodnocení „disabity" (ať jsem „in", tak to píšu „po jejich" J ) Z našeho setkání uvedu nejzajímavější body:

 • Žádná praktická prováděcí metodika posuzování zdr. stavu neexistuje.
 • Neexistuje ani žádný interní/neoficiální pokyn ČSSZ kposuzování zdr. stavu
 • Lékař se řídí svými zkušenostmi
 • Neexistuje žádný exaktní (dobře měřitelný a tedy zkontrolovatelný) mechanismus, podle kterého by měl posudkový lékař postupovat
 • Neexistují ani nějaká „tajná čísla" kolik má být odebráno důchodů
 • Paní doktorka si velmi vychvalovala to, že dnes lze zařazovat pacienty do 3 skupin, protože předchozí systém byl údajně nespravedlivý a ten dnešní je přesnější.
 • Také bylo v rozhovoru vyzdviženo, jak opravdu lékařská věda učinila velké pokroky za dobu platnosti staré vyhlášky - jen pro zajímavost - shodli jsme se, že tomu tak opravdu je například vjejím oboru kardiologa, nicméně vonkologii se stále používají padesát let staré typy chemoterapií.

K mému posouzení zdr. stavu mi bylo řečeno, že je posouzen naprosto správně.

 

2.Vyhledal jsem jednu vystudovanou špičkovou odbornici s doktorátem právě na Mezinárodní klasifikaci funkčních schopností a nechal jsem si svůj zdravotní stav exaktně zpracovat písemným dokumentem.

 • A konečně jsem se poprvé za celou anabázi dostal kmateriálu, který můj zdravotní stav nehodnotil sice fatálně (což také opravdu není), ale hodnotil jej tak, že moje pracovní neschopnost patří do kategorie 50-90%

 

  

8. Posouzení druhé námitky - srpen 2011

Výsledek bych si dovolil nazvat klasicky „Vlk se najedl a koza zůstala celá". Přesto jej hodnotím z morálního pohledu jako „vítězství".

A jak to tedy dopadlo? Šalamounsky...

Paní doktorka v Táboře (kapacita Budějovické pobočky je zahlcena námitkami) rozhodla při přehodnocení rozhodnutí takto:

 • Původně byla moje pracovní neschopnost „1c"=středně těžké postižení, kde mi byla přiznána horní hranice 45% + přičteno 10% sohledem na všechny vedlejší neonkologické obtíže. Tedy celkově 55% a ktomu příslušející II. Stupeň invalidity.
 • Nově bylo přehodnoceno, že veškeré příslušející/vedlejší neonkologické problémy mám vdůsledku původního stádia nemoci 4.B, dvou relapsů a chemoterapeutecké i transplantační léčby a bylo mi stanoveno „1d"=těžké postižení, kde je možnost zhodnotit dle vyhlášky 50-65%. Původní pracovní disabilita (nemožnost pracovat) vhodnotě 55% byla ponechána, tedy nadále trvá stupeň II.

 

Můj osobní názor na hodnocení invalidního důchodu.

Zkušeností a odborných i laických náhledů jsem za celou moji dosavadní „odyseu" nasbíral hodně, proto si za svými názory zásadně stojím:

 

 • Připomenu si dobu komunismu - zde to probíhalo tak, že existovala opravdová posudková komise - byla složena ze 3 vedle sebe v jednu chvíli sedících lékařů, kteří si pacienta pozvali, měly všechny podklady připravené a prostudované, pacienta vyslechli a pak se společně rozhodli jaký je zdravotní stav a „co s ním". Doufám, že i zapřísáhlý pravičák pociťuje z tohoto popisu nesnadnost zmanipulování takového procesu. Nehledě na to, že na vše byly formuláře, kde se přesně musely uvádět konkrétní údaje. Dnešní zpráva mi připadá svojí roztříštěností jako materiál pomateného spisovatele „Bláznových zápisků".... Vzpomínka na Antala Staška.
 • Neexistuje jasný pevně daný řád/systém, který by bylo možné vůbec překontrolovat a posoudit objektivnost rozhodnutí.
 • Neexistují žádné „převodní tabulky" typu je vám to a to, tedy máte disabilitu tolik a tolik procent - to by zajistilo, že v Aši i Ostravě bude posudkový lékař postupovat stejně.
 • Posudkoví lékaři se navzájem nepodráží.
 • Nemají jednotné vzdělání ani zkušenosti. (mne (dámy prominou) hodnotil gynekolog, místně zvaný a všemi pacientkami obdivovaný „Venoušek"). Jiného může hodnotit kožař, nebo třeba pediatr... Nepodařilo se mi zjistit, co je vlastně předmětem atestace posudkového lékaře.)
 • Hodnocení pracovní neschopnosti na procenta je čistě subjektivní.
 • Je nespravedlivé, když sníží stupeň invalidity o jednu třetinu a vezmou polovinu důchodu. (polovina se počítá z „pohyblivé části důchodu" - to je alespoň jediná výhoda)
 • Je nespravedlivé, že důchod hodnotí zaměstnanci ČSSZ, kteří jsou díky svému zaměstnaneckému poměru s touto organizací „zaujatí" k prospěchu této organizace.

 

Je toho hodně co by se dalo napsat z mých zjištění, ale tento dokument vznikal v průběhu 3 dnů a sil mi již opravdu ubylo. Nicméně jsem rád, že jsem svoje zkušenosti mohl předat našim čtenářům, kteří se pohybují svými starostmi na stejné vlně.

 

S pozdravem „buďme rádi, že máme sílu řešit důchod a nemusíme řešit mnohem závažnější věci" se z pod Šumavských hvozdů za úplňku v dobré náladě a smířen s osudem loučí a všem přeje podobné „krásné" starosti

Honza Nachtigal

 

Komentáře  

 
0 # čtenář 2011-09-25 14:51
samozřejmě jsme jen roboty na výrobu daní.. tuhle \svobodu\"" jsme si (a především našim potomkům!!!) vice než před 20.lety, sami vydobyli.. a to zřejmě jenom proto, že jsme nevěděli a doposud ani nevíme, co chceme.. hezký den a pevné nervy!"
Odpovědět
 
 
0 # nejak nechapufranci 2011-10-13 03:26
Proc jste nedal na ceskou spravu zalobu k soudu?Mozna byste uspel. Muj stryc to vzdycky vyhral. Musite si najit doktora ale pozor takoveho co tu hubu posud. namoci. Nejaky primar,drsc at a i soudnim znalcem a mate to neprustrelne S uredniky nelze vyjednavat! Je ste sem nastvanej!Dnes davaji parchant i 20000k duchodu prispvek k PID,jenze moji stary dali na bezmocnost v roce 2001 pouhych 500k. Rikam sudte se s nima,oni si nezaslouzi vube c zadny slitovani.
Odpovědět
 
 
0 # zdravímhonza 2011-10-17 09:28
Zdravím, ohledně rozhodnutí ČSSZ lze podat jen správní žalobu - tu jsem konzultoval s právníkem a on říkal, že to je velmi sporné něco vyhrát. Že by bylo potřeba mít jasný důkaz - neco jako 1+1=2 a ČSSZ spočítala 1+1=10. No a to v případě zdravotního stavu není možné (jak všihni dobře víme) udělat. Mám od 2 doktorů napsáno že pracovní schopnost \je minimální, prakticky nulová\"", ale to posudkoví lékaři vůbec nerespektují. A TEĎ PO PRAVDĚ - KDYBYCH NEVĚŘIL NA NĚJAKOU VYŠŠÍ MOC/VYŠŠÍ SMYSL/(SNAD SE TOMU ŘÍKÁ BŮH), TAK BYCH SI ŘEKL, ŽE JSEM MĚL RADĚJI ZEMŘÍT. Nechat se trápit léčbou a pak následně se nechat mučit v tomhle asociálním prostředí nemá smysl. Věřím proto, že \""to Ti nahoře\"" prostě ale pro nějaký účel chtějí a já tomu nerozumím. Třeba jsem tu jen pro osudy.cz? :-) Zdraví Honza Nachtigal"
Odpovědět
 
 
+1 # naši doktořidrahomira 2011-10-22 11:09
Dobrý den pane..Tomu se snad nedá ani uvěřit s jakou arogancí,namyšl eností a dutosti našich obvodáku setkáváme...Jse m z českych budějovic a vím o čem mluvím..Chodila jsem k jedne nejmenované tupé doktorce která chtela pomalu abych si sama určila diagnozu...nikd y se mě nezeptala co mě trápí ale vždy se zeptala kam chodím k holičí a kde nakupuji...hm.. zvláštní přístup k pacientovi.radě ji jsem přešla k jiné lékařce...vám přeji hodně štestí.a prosím nevzdávejte to!!!
Odpovědět
 
 
+1 # Odp.: Invalidní důchod - "moje odysea"franci 2011-12-05 01:36
Doufam,ze chapete,ze system 3st ID je podvod vykoumany hlavickami soc.m.3st je obycejny plny ID,2st je obycejny castecny ID,a 1st. je castecny ID snizeny o 200-300kc. Tent o system se zaved pouze proto aby bylo mozno ospravednit okradeni PID pozivatelu duchodu a oni k tomu potrebovali nejakou honosnou formulku coby znelo vznesene.
Odpovědět
 
 
0 # nokianna 2011-12-25 23:01
Dnes jsem si vyposlechla Vaše přání do nového roku 2012 na Osudech.cz, moc děkuji a přeji Vám totéž. Vše, o čem mluvíte, je přesně to, co cítím. Opravdu, nic není náhoda, vše nám bylo dáno proto, aby nás to posunulo někam dál. To, co člověk chápe jako neštěstí může postupem doby nabýt úplně jiného významu. Kolikrát se člověk vzpírá, brání něčemu, nechce to přijmout a tak jen přichází o energii. Jsem ráda za vše, co mě potkalo. A hlavně jsem ráda za to, že JSEM. Že mám přátele, kteří mi pomáhají, že se každé ráno probudím, mohu vstát a dělat téměř vše, co mě napadne. Je toho moc, proč se mohu radovat. Je na každém, aby se rozhodl, budu brečet pro to, co mi chybí nebo se budu radovat z toho, co mám? Budu nemocný nebo zdravý? Jsem ráda, pane Nachtigal, že jsem kdysi najela na Vaše stránky, jsem ráda, že jsem poznala Vás a další přátele, jsem ráda, že osud tomu chtěl a dává mi poprat se s tou potvorou, protože bez toho bych nepoznala, jak úžasné je žít, co krásného denně vídím, zažívám, že ten obyčejný život je vlastně velký zázrak. A proto přeji Vám a všem, kteří tyto řádky čtou, věřme, že je VŠE JE TAK, JAK MÁ BÝT.
Odpovědět
 
 
0 # PřáníJarka 2011-12-29 23:58
Vážený pane Nachtigale, právě jsem zhlédla Vaše - opět velmi nápadité a krásné přání na těchto stránkách. Rád a a ze srdce bych chtěla popřát Vám i všem ostatním lidem do příštího roku štěstí a hlavně zdraví! I nadále plno elánu a nápadů při tvorbě Osudů.cz, které už pomohly spoustu lidem a určitě ještě pomohou.
Odpovědět
 
 
0 # Guest 2012-01-15 21:18
ID II. na I. v mém případě 2000-3000 Kč. (5500-7700)
Odpovědět
 
 
0 # poděkovánízora 2012-02-06 19:01
Bohudíky jsem si npřečetla vaši anabázi já jsem nyní na začátku, mám 3 roky do důchodu /62 LET/ celý život jsem pracovala a o všechny starala , byly to těžké nemoci rodičů vše jsem zvládla až se mi tělo zhroutilo jsem ted uplně sama bez všech příbuzných bohužel jsem nechodila Dostala jsem naštěstí 3. st a dnes mě ho snížili na 1 st jsem uplně jiný člověk a ted nevím co dělat z čeho budu žít. Tak se zkusím odvolat a uvidím. Právě proto vám děkuji alespon jste mě potěšil hodně zdraví a lásky Zorka
Odpovědět
 
 
+1 # smutnéhonza 2012-02-07 21:00
Smutné, smutné, smutné . . . jako u naprosté většiny nás. Není co dodat, nemám slova, Honza :-(
Odpovědět
 
 
+1 # Odp.: Invalidní důchod - "moje odysea"Xx 2012-02-07 23:03
Ach... Víte, že vám docela závidím vaše sníže ní stupně invalidity. Mně nejenže nechali ID 3. st., ale ještě mi ho dali na 2 roky bez dalšího přezkušování. To mi po psychické stránce nedává pražádnou naději, že by se můj stav mohl alespoň stabilizovat. Letos mi bude 35 let, snažím se žít každý den naplno, už kvůli dětem a takový odpis od posudkové komise mě naopak doslova srazil na kolena. Bylo by mi stokrát milejší vyměnit peníze za aspoň trochu nadějnější diagnozu. Promiňte, že s Vámi nezdílím Vaše rozhořčení, ale nějak mi to nejde :-((((
Odpovědět
 
 
0 # ano anohonza 2012-02-08 10:33
Ano ano je to přesně tak jak to píšete. Někdo \už zase řeší peníze\"", někdo žel ne :-( Obě varianty jsou špatné a mají společnou beznaději. Na Vašem místě bych se s prominutím vykašlal na dopis od posudkové komise (jsou to amatéři a jen úředníci) a věnoval bych pozornos nálezu a názoru onkologického lékaře."
Odpovědět
 
 
0 # můj názorZlata 2012-02-09 09:55
To,co Honza psal o důchodech a jeho případu je do nebe volající s prominutím svinstvo... Chá pu předchozí příspěvek, jelikož jsem v této situaci taky, jen mám děti už dospělé... Mně už další kontroly ani nenapsali,za což jsem ráda, že nemusím dokazovovat, že na zhoubný mozkový nádor se umírá také..bez důchodu bychom tak akorát zaplatili nájem. Také bych vyměnila peníze za zdraví, ale není dáno.. s tím se nedá bohužel nic dělat. Když mi přiznali 3. stupeň bylo mi věřte také nanic. Je dobře, že užíváte každý den,já se taky snažím, když to jde. Jak píše Honza komise není podstatná. Snažím se věřit, že statistiku 2 let přežití nesplním, ale nejsem zastáncem řečí, jako to bude dobrý a nebo naděje umírá poslední. O tom, jaký bude náš osud rozhoduje úplně někdo jiný je to něco mezi nebem a zemí,osud? A ten je nespravedlivý a krutý často i k malým dětem co mají život před sebou.Nemyslete na komisi a zkuste věřit,vím jak je to těžké,ale jiná možnost není. Hezký den.
Odpovědět
 
 
+1 # nadějedrahomira 2013-02-09 10:09
pane Honzo!naděje umírá posledníííí!
Odpovědět
 
 
0 # je to všude stejnéPavel Vilda 2013-04-03 22:55
Mám podobné zkušenosti, i když s jinou nemocí. Až na to, že mi po podání námitek snižili ID o další stupeň, takže jsem s úplně stejnými výsledky spadl s II.na I. Podal jsem žalobu na ČSSZ a tento měsíc je první stání. Nu, uvidíme. Není co ztratit. Mějte se hezky
Odpovědět
 
 
+1 # je to všude stejnéPavel Vilda 2013-04-03 22:56
Pardon , z III ma I
Odpovědět
 
 
+2 # uffffIng. Jan Nachtigal 2013-04-03 23:02
Já když jsem podal námitku a v rozhovoru s doktorkou jsem měl asertivní námitky, tak mi suše řekla - "taky vám mohu ten stupeň ještě snížit"... a tím mi s prominutím utřela :-( Pane Vildo, napište mi/nám, až budete mít soudní řízení - třeba i příspěvek v podobě článku - mne by zajímalo, jak se k tomu staví soud? Hlavně také pak by mne zajímaly informace, kolik vůbec stojí soudní podání žaloby a další "technické informace" ohledně postupu k této instatnci... DRŽÍM PĚSTI ! ! ! Honza Nachtigal
Odpovědět
 
 
+2 # duchodStanislava Oravská 2013-04-04 16:48
tu zkušenost s duchodem mam taky a to co jsem si vyslechla od posudkoveho lekaře uražela řval jako bych byla jen hypochondr a po 3/4 roku po mě chtěli nove zpravy aby znovu posuzovali a po pul roce mi teprve zdělili že to tak nechaji přeji vam hodně štěsti pevne nervy a hlavně zdravi stana
Odpovědět
 
 
+1 # Odp.: Invalidní důchod - "moje odysea"Vě.ra 2013-04-05 14:09
Pane Vildo, budu Vám držet pěsti, abyste uspěl. Já osobně se cítím také rozhodnutím posudkové lékařky poškozena, též mi snížila ID z IIIst. na nejnižší hranici (35%) I.stupně. Posudek měla předem připravený a když jsem jí svými argumenty již přesvědčila, že vzhledem k velmi oslabené imunitě opravdu nemohu chodit do normální práce, tak mi řekla, že při mém vzdělání jistě nebude problém pracovat z domu. Právě řeším dilema, zda má smysl podávat námitku, protože mi ÚP bylo sděleno, že se zatím nesetkali s případem , kdy by námitce bylo vyhověno. Je opravdu do nebe volající, že o osudu člověka rozhoduje nedotknutelný subjektivní a troufám si říci, že v mém případě i laický posudek posudkového lékaře. Nevíte, zda někde existuje nějaká petice nebo něco, co by mohlo tuto asociální byrokracii proti bezbraným nemocným lidem nalomit?
Odpovědět
 
 
+2 # Posudkový lékařZdeněk Pozler 2013-04-07 22:13

České Budějovice
----------------------
Je smutné,že pacienti,kteří nemohou z důvodu své nemoci skutečně pracovat a těžko někoho někdo zaměstná z domova a hlavně čím si posudkový lékaři nedělají hlavu.Avšak pokud jde o jiného občana př.Roma tam není problém.Těm je třeba 25 roku a jsou tak nemocní,že mají Invalidní důchod a jezdí v bouráku a oblečen luxus a užívá si peněz zdraví a života.Až půjde do důchodu tak bude mít důchod z průměru a co mu bude s cházet.Zatím jedinci dřou manuálně a budou mít 10.000 Kč tak Ti jiní budou vysmátí 3 násobně našich důchodu
Je zajímavé,že všude se měří několika metry.Jak u soudu tak i na úřadech.Je hrozné,když člověk chce a nemůže a nemá ani,aby si užil trochu radosti i když ví,že už do práce nikdy nepůjde.A nároky na bydlení jídlo a ostatní to bohužel.
Odpovědět
 
 
0 # VELMI SMUTNÉ...Zdeňka Trávníčková 2016-07-05 06:27
ALE BOHUŽEL PRAVDIVÉ... :sad:
Odpovědět
 
 
+3 # Trocha nadějePavel Vilda 2013-04-20 23:46
Pane Honzo, plním slib a vracím se sem, abych Vám dal aspoň trochu naděje. Soud jsem vyhrál, ale budiž řečeno, že ke zkoumání stavu ani nedošlo, neboť můj advokát objevil nějaké pochybení ČSSZ ve zdůvodnění snížení stupně. Ale i tak by mi měli po roce a půl vrátit III stupeň a dopaltit dlužnou částku. Samozřejmě, že se ještě můžou odvolat. Předpokládám, že budu ihned proběhne přezkum a začne to nanovo. Ale zase budu postupovat stejně.Pro informaci- od poplatků na soudní řízení jste osvobozen ( a to i kdybyste prohrál) a advokát vzal cca 2000 Kč. Přeji hodně úspěchů.
Odpovědět
 
 
0 # díky za nadějiIng. Jan Nachtigal 2013-04-23 00:06
Moc vám děkuji za dobrou zprávu pane Vildo!!! Je dobrá pro mne, pro Vás a pro všechny naše čtenáře, kteří se dostali do podobné situace. Mne čeká přezkum cca za 1 rok, teď mám II.stupeň a navykl jsem si na "úsporný styl života" (pobírám k důchodu příplatek na bydlení, což mi pomáhá). Když u Vás někdy budou nějaké zajímavosti pro ostatní čtenáře našeho webu, budu moc rád za jejich zveřejnění! (například i v podobě samostatného článku) DRŽÍM VÁM PĚSTI DO DALŠÍHO ŽIVOTA!!! s DĚKUJI Honza Nachtigal
Odpovědět
 
 
+2 # Odp.: Invalidní důchod - "moje odysea"Cabadajová Ludmila 2013-06-05 06:33
Vážení přátele!Jsem jedna z vás která přišla o důstojnost v tomto státě!Pro vrahy a XXXXX jsou peníze,ale pro nemocně ani ta práce není.Snad budu žalovat lékaře že mě zachránili.Už nemám sílu se bránit.Pa L.
Odpovědět
 
 
+1 # Odp.: Invalidní důchod - "moje odysea"Jarka Charvátová 2013-09-25 20:35
Dobry večer pane Honzo to je všude stejné ten bordel s jekym se setkáte když potřebujete pomoct,jesm z Náměště nad Oslavou.Před pěti lety jesm začla marodit s páteři měla jsem plny duchod po třech letech mě ho sebrala na druhy ,a ted mě uznala stejna revizní prace schopnou,sema chodí o berli co tam dělá zabyrá místo.Tak vym jak se cítíte.Mějte se hezky s pozdravem jarka
Odpovědět
 
 
+4 # Konec anabázePavel Vilda 2015-02-26 22:50
Tak se tady po čase vracím, abych Vám vlil trochu optimismu do žil. Po dvou vyhraných soudech, jedné kasační stížnosti, kterou proti rozsudku podala ČSSZ a Nejvěěí správní soud ji dal za pravdu a doporučil Krajskému soudu přehodnotit rozhodnutí v můj neprospěch což se taky u v pořadí třetího soudu stalo, se kupodivu souběžně s tímto soudem rozhodla ČSSZ změnit mi I stupeň na druhý. Možná to byla náhoda, možna má neústupnost, možná odhodlání pokračovat ve vymáhaní práva soudy. Těžko říct. Přeji Vám hodně odvahy, sil a nezbytného štěstí ve Vašem počínaní.
Odpovědět
 
 
0 # Znalecky posudekPepík 2017-11-25 10:24
Dobrý den chci se zpetat proč jste si nenechal zpracovat znalecky posudek v oboru posudkové lekarstvi ? Dekuji s pozdravem a pranim hodne zdravi
Odpovědět
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Webhosting pro OSUDY.CZ poskytuje zdarma od roku 2005 společnost IGNUM, s.r.o.