Dotaz - nádor v prsu

Dobrý den, mám dotaz ohledně mojí maminky, v listopadu jí bude 75 let, byla dosud zdravá, velmi vitální a aktivní dáma. Letos, na konci ledna byl mamince diagnostikován nádor v prsu, který si našla sama i když chodí na pravidelné prohlídky na mamologii. Následovala první operace 10.2.2017 kdy byl vyoperován nádor a 3 spádové uzliny.

V jedné SU zjištěny metastáze, proto 27.2.2017 druhá operace zbylých uzlin na pravé ruce. Pooperační léčba probíhala v pohodě, žádné obtíže nebyly. V půlce března na onkologii v Pardubicích stanovila MUDr. Kolářová mamince léčbu, 4-6 chemoterapií a pak ozařování. 31.3.2017 maminka podstoupila první dávku chemo, snášela ji dobře, nebylo na ni vidět téměř nic, kromě padání vlásků, které přišlo po 14-16 dnech. Včera, tj.20.4. měla jít na druhou dávku chemo, ale kvůli špatným krvinkám maminku nevzali a má přijít za týden, opět na krev, pokud bude v pořádku, dostane další dávku chemo.

Můj dotaz se týká podpůrných prostředků, které maminka užívá na posílení imunity: jde o B17 Apricarc, dále 100% šťávu z aloe a také 100 % šťávu z červené řepy. Pro zmírnění obtíží po chemo nám bylo doporučeno hemeopatikum Nux Vomica. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda tyto prostředky nemají vliv na tvorbu krvinek a nemohou jí nějak ublížit v tomhle případě? Může je užívat i nadále, i když má špatný krevní obraz? Děkuji předem za odpověď a přeji pěkný den,  Šárka, Pardubice


Odpověď:

Maminka podpůrné léky užívat může, na samotnou nemoc ale nemají žádný pozitivni dopad, zatěžují játra, tuto léčbu bych ponechala až po ukončení chemoterapie. Bíle krvinky, které chemoterapie poničila , nejlépe vylepší pivo a kvasnice, například v kynutém pečivu.

zdraví pt

Webhosting pro OSUDY.CZ poskytuje zdarma od roku 2005 společnost IGNUM, s.r.o.