Mnohokrát jsem si říkala, že také napíšu svůj příběh na tyto stránky, ale stále jsem to odkládala, takže nyní už nebudu psát vše tak podrobně. Snad to ale nebude tak moc vadit.

 Chci napsat hlavně o tom, o čem jsem přesvědčená, že tu mojí nemoc zapříčinilo a to snad někomu pomůže vyvarovat se chyb.

 Už uplynuly 2 roky od doby, kdy i mě postihla „ta nemoc" (bulka v prsu - rakovina).

 Nyní je mi 56 let. Od svých čtyřiceti jsem chodila pravidelně na mamograf, protože mojí mamince operovali též bulku v prsu rakovinového původu. Takže jsem chodila na mamograf každý rok, protože jsem byla v rizikové skupině no a vše v pořádku. Dědičnost - to je první nebezpečí vzniku onemocnění.

 

Druhé nebezpečí - hormony. Při potížích přechodu mi předepsal gynekolog léky - hormony, konkrétně Angelig, měly přispět i k léčbě počínající osteoporózy. Užívala jsem je necelé 3 měsíce, prsa se mi zvětšily a bolely, šla jsem tedy za gynekologem s tím, že si myslím, že toto není dobře. Gynekolog se tedy rozhodl změnit mi lék na LADYBON, který měl být údajně „přívětivý k prsům". No nevim, jak ke kterým, k mým asi přívětivý nebyl, žádná změna k normálu se nekonala a ke gynekologovi jsem si měla jít pro další recept až za půl roku. To už se jaksi nekonalo.

 

No a pak přišel, dle mého ten poslední hřebík - stres - a dílo zkázy bylo dokonáno.

 

Zažila jsem v té době psychický šok. Blízká osoba z rodiny, byla ke mně nespravedlivá a mě to moc zasáhlo. Pociťovala jsem šílenou lítost. Říkala jsem si „už nemám čemu věřit, a nechci žít". To jsem si neustále opakovala. Od chvíle, kdy mi bylo „ukřivděno" mě nepřestala bolet hlava. Pak i srdce (nebo to už byla ta mrcha?). Objevila se kapka krve na pravém prsu. To ještě bulka nebyla. Ta se objevila asi až po týdnu.

 

Pak se dal do pohybu ten kolotoč - vyšetření, mamograf, sono, biopisie, zjištění nádoru Gr.3. Následně operace ve Vojenské nemocnici, kde mi byla bulka odoperována. Následovala klasická léčba - 5 měsíců chemoterapií, kdy mi bylo špatně vždy až do další chemoterapie a pak nanovo. Člověka ale drží pocit, že léčení skončí, vlasy narostou a budu zase zdravá.

 

Po chemoterapiích následovalo 32 ozáření, to naštěstí kromě spálené kůže nemělo žádné jiné vedlejší účinky, které bych pociťovala.

 

Protože jsem měla navíc pozitivní receptor Her2 absolvovala jsem 1 rok biologické léčby. Při této léčbě jsem nepociťovala žádné vedlejší účinky, snad kromě toho, že mi hrozně zeslábly nehty, ale to je opravdu jen nepodstatný detail při takové věci jako je LÉČENÍ RAKOVINY.

 

V této době jsem také přišla o práci, po roce mé nemoci zjistili, že je vlastně moje funkce zbytečná, dostala jsem výpověď z organizačních důvodů. Z důvodu léčení rakoviny mi byl přiznám částečný invalidní důchod.

 

Na konci ledna mi skončila biologická léčba, absolvovala jsem závěrečná vyšetření -mimo jiné mamograf, ze kterého mám otřesný zážitek, kdy mi operované prso bylo přístrojem - lisem přímo rozdrceno (nový mamograf byl uváděn do provozu a obsluhující pracovnice se s ním zřejmě učila). Další 3 týdny jsem trpěla bolestmi, v prsu se mi udělal otok, zánět, až po použití mastiček došlo k prasknutí rány a vyčištění. Paradoxem je, že nález z mamografu byl nakonec takový, že „není možné kvůli jizevnatým změnám posoudit, zda je vše v pořádku, doporučují kontrolu sono v srpnu".

 

No srpen ještě není, já absolvovala několik dalších vyšetření kvůli zvýšeným onkomarkerům. A podrobné vyšetření PET-CT mě teprve čeká.

 

A vím, na ničem jiném než na zdraví nezáleží. Když vyhraju 10 milionů nebudu mít takovou radost jako když bude výsledek negativní.

 

Na závěr bych chtěla napsat ještě jeden svůj poznatek, který nechci prosazovat jako dogma, o léčení rakoviny se stále málo ví, faktem je, že statistika přežívání léčených a vyléčených lidí se zvyšuje. Ale udělal někdy někdo také statistiku přežití neléčených lidí s rakovinou? Mojí mamince byla před 34 lety vyoperována z prsu bulka - rakovinového původu. Neabsolvovala žádné následné léčení, ani chemoterapii ani ozařování. Nemá žádné problémy. Před 19 lety jí byl odoperován vzorek děložního čípku - výsledek rakovina, lékař mamince řekl, „máte to v sobě jako atomovou bombu a musíte se nechat operovat". Ale protože byla nemocná na srdce, nebyla schopná podstoupit narkózu. Lékař řekl, že si musí srdce vyléčit, aby byla schopna podstoupit operaci. Srdce se ale nevyléčilo a na maminku jaksi pozapomněli i s kontrolami na gynekologii, nyní v osmdesáti letech má hodně zdravotních problémů, prožila 2 mozkové mrtvice, nedávno roztříštěná stehenní kost, léčí se se štítnou žlázou, srdcem, dnou a mnoha dalšími neduhy, ale problémy co se týká těch onkologických nálezů žádné nemá.

 

Já osobně jsem přesvědčená o tom „slunci v duši". Podle mě má na šíření rakoviny v těle velký vliv takové to pozitivní myšlení. Někdo ten dar má. Jsou lidé, kterým to dobro vyzařuje z očí. A ti jsou ve výhodě.

 

No, co dodat nakonec?

 

I já přes některé negativní poznatky lékařům věřím.

 

A doufám, že budu zdravá.

 

Anna

Joomla templates by a4joomla