Příběh - neurolog po mrtvici - chci žít.

Ještě, jako zdravý, jsem se seznámil s Honzou Nachtigalem. Zaujala mne jeho bojovnost. A protože jsem i žil aktivně hokejem, tak i jeho "tah na branku".

Netušil jsem ale, že se v lednu 2009 díky cévní mozkové příhodě, lidově mrtvici, ocitnu na "druhém břehu", jako pacient.

O "druhém břehu" píšu proto, že jsem lékař a celý život jsem se o nemocné staral z pozice zdravotníka, navíc neurologa (že by další "kovářova kobyla"). První chvíle byly jako u všech "zúčastněných" pochopitelně velmi náročné. Obvyklé otázky: "Proč zrovna já?", "Co bude dál?", "Zvládnu to?". Naštěstí mě podrželi mí blízcí. Tak říkám všem, kteří zůstanou a pomáhají, jak to jde.

Od toho ledna 2009 se pokusila ta zubatá ještě několikrát. Vždycky jsem jí ale ostří ztupil. Jak říká Honza Nachtigal, andělé nás ještě nepovolali.

Nebudu Vám popisovat své "psychické vlnovky", protože je většina z vás velice intimně zná.

Když jsem se vyhrabával, řekl jsem si, že podobných průšvihů je hodně. A tak jsme upekli, že zkusíme naše síly spojit a kromě praktických rad se budeme hodně věnovat duši. Různé nemoci nechodí po horách, ale po lidech. Po lidech, kteří jsou také různých profesí a dovedností. Život nám uštědřil pěknou ránu. Jsou dvě možnosti. Buď se vzdáme, nebo se vzepřeme. To znamená, že si budeme navzájem dodávat i energii a budeme hledat a vytvářet nový způsob žití. Klečící může žít bohatěji, než mnohý stojící. Nejde ale primárně být lepší, než stojící, ale žít i na kolenou. Dohodli jsme se tedy, že potáhneme za jeden provaz. Každý přidá to, co umí. (www.pomrtvici.cz, www.osudy.cz, www.prvnikrok.cz, ...)

Jsou i další, kteří se k nám připojí. Cíl je ale jasný.

luk - Václav Lukáš, MUDr

 

 

 

Joomla templates by a4joomla