Vítejte na OSUDY.CZ   Click to listen highlighted text! Vítejte na OSUDY.CZ Powered By GSpeech

Celý obsah webu a jeho funkce se Vám zobrazí až po přihlášení. Vše zdarma. Registrace je nutné opatření proti virům, hackerům a robotům.

budeme rádi za každou podporu na TRANSPARENTNÍM ÚČTU 2401789726/2010 

Pravidelné užívání multivitamínů zvyšuje riziko onemocnění rakovinou prsu

Prevence hraje důležitou roli při ochraně organismu před řadou závažných onemocnění. Ovšem nic se nemá přehánět, a to platí dvojnásob u preventivního užívání multivitamínů. Podle nejnovější studie totiž ženy, jež denně užívají multivitamínové pilulky, tak sice svůj organismus chrání před nachlazením, ale zároveň ho ohrožují zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prsu.

 

Denní užívání multivitaminů u žen může zvýšit riziko rakoviny prsu až o 19 %.

Švédští vědci sledovali více než 35 tisíc žen ve věku mezi 49 - 83 lety v průběhu deseti let a zjistili, že u těch, co denně užívají multivitamíny se zvyšuje až o 19 % riziko onemocnění rakovinou prsu.

Vědci přitom zohlednili veškeré další rizikové faktory, a to špatný životní styl, kouření či rodinnou anamnézu.

Souvislost mezi multivitamínovými přípravky a rakovinou prsu byly skutečně prokázány, přesto nelze s určitostí říci, jaký konkrétní vitamín či minerál za to může.

"Tyto výsledky jasně ukazují možnou souvislost mezi užíváním multivitamínů a zvýšeným rizikem rakoviny prsu. Jedná se o závažný problém, který si zasluhuje další výzkum," potvrdili odborníci na výživu pro deník Daily Mail.

 

 

Vyšší hustota prsní tkáně

Jedna studie již dříve prokázala, že některé doplňky stravy obsahující vitamíny a minerály mohou zvýšit hustotu prsní tkáně až o 5 %. Přičemž právě vysoká hustota prsní tkáně patří mezi nejznámější rizika rakoviny prsu.

Jiná studie zase potvrdila, že doplňky stravy obsahující vyšší dávky kyseliny listové, mohou podporovat růst nádorů.

Podobných studií však existuje celá řada a je na vědeckých pracovnících, aby mezi nimi našli všechny souvislosti.

I přesto multivitamíny mohou pomáhat

Vědci samozřejmě tímto nechtějí lidem zakazovat užívání multivitamínů, ale jen je nabádají k tomu, aby to ani s těmito doplňky stravy nepřeháněli. Podle nich je někdy lepší užívat jeden konkrétní vitamín či minerál na daný problém, než multivitamínový přípravek.

"Multivitamíny obsahují řadu živin, které lze velmi snadno získat i z jídelníčku, jenž je bohatý na ovoce a zeleninu. Pokud lidé z nějakého důvodu nemohou tyto potraviny jíst, pak na řadu přicházejí právě multivitamíny, které zde mají skutečné opodstatnění.

Ovšem ve světě existuje skutečně jen malé procento lidí, kteří mají tak velké zdravotní potíže či podvýživu, že je u nich denní užívání multivitamínů skutečně nutné," upozorňuje doktor Gilbert Ross, ředitel americké Rady pro vědu a zdravotnictví.

 


 

7.4.2010 zaslala Stáňa Oravská

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech