Vítejte na OSUDY.CZ   Click to listen highlighted text! Vítejte na OSUDY.CZ Powered By GSpeech

Celý obsah webu a jeho funkce se Vám zobrazí až po přihlášení. Vše zdarma. Registrace je nutné opatření proti virům, hackerům a robotům.

budeme rádi za každou podporu na TRANSPARENTNÍM ÚČTU 2401789726/2010 

Jan Bajura

web: http://vestba.wz.cz

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asi tak před čtyřmi roky jsem v jedné svojí složité životní situaci dostal kontakt od kamarádky na pana Bajuru. I ona měla životní situaci, se kterou si nevěděla rady a tak se obrátila s prosbou o radu na věštce. Předem mi vyprávěla, jak byla pomoc pana Bajury cenná a že jí dokázal NEUVĚŘITELNĚ KONKRÉTNĚ odpovědět a rozehnat všechny pochybnosti o jejím tehdejším problému.

Mně osobně pak následně pan Bajura také dokázal popsat situaci, ve které jsem se nacházel a to mi dalo příležitost porozumět mnou tehdy vnímanému problému. Udělal jsem pak rozhodnutí, o kterém jsem dodnes přesvědčený, ŽE PŘISPĚLO K ODBOURÁNÍ ZÁTĚŽE MOJÍ PSYCHIKY A TAK SE ULEVILO I MÉMU TĚLU, které potřebovalo po dlouhém období léčby sbírat energii a sílu k dalšímu životu.

 

I za pár let jsem znovu ucítil potřebu vyznat se v další životní zkoušce a opět jsem se obrátil na PANA VĚŠTCE JANA BAJURU. Protože jeho odpovědi byly opět neuvěřitelně výstižné jak ve vysvětlení původu situace, tak i současného stavu věcí s výhledem do budoucna, rozhodnul jsem se, že s panem Bajurou udělám korespondenční rozhovor pro čtenáře našeho webu OSUDY.CZ.

 


 

Zdravím Vás pane Bajuro a dovolte mi prosím pěkně položit Vám pár otázek.

1. Zajímalo by mne jak dlouho se věnujete věštění a jak Vaše práce v tomto oboru vlastně začínala?

Moje maminka uměla věštit z 41 zrníček kukuřice, je to rychlé a přesné. Naučil jsem se to také, již v mládí jsem to využíval, když jsem chtěl vědět, jak mi co dopadne. Vyplňovalo se to, takže ve věštní věřím hodně dlouho. Pak jsem začal s kartami, poté čtení z ruky, tváře, numeorlogie, astrologie, I-ťing. Profesně na živnostenský list od r. 2004.

 

2. Za ta léta, která se věnujete této práci, jste jistě vypozoroval, jak se zájem lidí o okultní vědy rozvíjí. Myslíte si, že lidé se začínají více věnovat duchovnímu životu, nebo naopak se více soustřeďují na materiální svět?

Určitě u lidí převažuje materiálno, vždyť to vidíte kolem sebe a čím dál více to lidé dokazují svými činy. Ti, co nejsou z nějakého důvodu šťastní, se ze zoufalství upínají k duchovní tématice více, než dříve. Když selhávají pozemské jistoty, člověk hledá spásu v duchovnu.

 

3. Jaká byla, nebo je Vaše původní profese a zaměstnání?

Než jsem byl nucen zkusit podnikat po roce 1989, předešlé povolání byl THP (technicko hospodářský pracovník – pozn. správce) pracovník a úřednická činnost...

 

4. Pro nás, kteří služeb věštců využíváme bez jakékoli znalosti věšteckých technik, by bylo jistě zajímavé vědět, jaké techniky užíváte právě Vy? Mám na mysli zda je to výklad karet, astrologie, čtení z ruky a jiné….

Podle potřeby využívám všechny techniky které znám a uvádím je na mých webových stránkách (http://vestba.wz.cz). To je prediktivní numerologie, čtení z tváře a ruky, pro běžné věštění do jednoho roku také karty, a znalosti z astrologie samozřejmě také, někdy I-ťing, když chci slyšet filozofické odpovědí svého „já“.

 

5. Jak jsou asi tak věštecké nauky staré? A mění se a vyvíjejí/upravují i v dnešní době, nebo jsou stále stejně zákonité a platné po celou dobu.

Učení astrologie, numerologie jsou staré přes 5 tisíc let. Čtení z tváře a I-ťing přes 3 tisíce let; Výklad karet se rozvinul nejvíce až v 19 století.

 

6. Zajímalo by mne, zda k práci, kterou děláte je třeba nějakého zvláštního nadání, nějakého „šestého smyslu“, nebo je to řekněme obor, který se může naučit každý? Z Vašich předpovědí mám totiž pocit, že „svůj šestý smysl“ užíváte, respektive nějaké nadání, či schopnost, která se prostě naučit nedá.

Musíte se toho strašně moc naučit, dennodenně být do toho vložen a věnovat se po mnoho let pouze tomu... Avšak nevěnovat se jen kartám. Karty toho moc neumožňují, i když ti, co nic jiného než karty neumí, je samozřejmě budou hájit zuby nehty. Když se ale podíváte na proslulé jasnovidce, tak na internetu nenajdete ani jediného, který by používal karty.

Nepožívali je, protože když se vrátíte do historie kartářství, nejsou to nauky, které by lidstvo objektivně testovalo a ověřovalo věšteckou sílu na základě toho, co se z výkladu karet vyplní. Někdo říká, že se mu karty vyplňují na 90%, ale jak to může vědět na kolik procent se jeho věštby z karet vyplňují? Zjistit se to dá jedině tím, že např. udělá 100 výkladů s konkrétními lidmi a čeká se nakolik se jejich věštby vyplní. Ale to musí potvrdit ti lidé, kterým se věštilo, nikoliv věštec sám za sebe.

Ono to není ani v kartách dost možné, protože výklady nejsou jednotné, každý si dělá výklad, jak chce (i proti známým pravidlům), používá se u toho především fantazie, kterou nelze jako jednotný postup podchytit.

Například indická prediktivní astrologie je založena na dvou hlavních metodách: astrologických tranzitech a astrologické progresi. V astrologických tranzitech je interpretován význam probíhající pohyb planet, protože přes ně projíždějí prostor horoskopu. V astrologické posloupnosti je, jak horoskop postupoval dopředu v čase podle stanovených metod.

Matematika používaná v astrologii se pohybuje od základní matematiky sčítání, odčítání, násobení a dělení, a trigonometrie, pomocí tabulek logaritmů a výpočtů z astronomických tabulek. Až do nedávné doby museli astrologové dělat tuto matematickou práci ručně, ale dnes to za ně dělají počítačové programy. Z toho můžete usoudit, že to jsou postupy, které jsou jednotné, dají se při věštění testovat a na základě toho i ověřovat síla věštění (podle toho, nakolik se předpovědi vyplňují), kdežto u karet nikoliv. Někdo si u karet vymýšlí, lže jako když tiskne, do minuty má věštění hotově na celou rodinu, děti, babičku i vnoučata. Ať to zkusí u astrologie, neřekne vůbec nic, protože z astrologie nic nezná a nebude rozumět ani počítačovým výsledkům.

U chaldejské prediktivní numerologie to je ještě složitější, těch variant k výpočtům tam je podstatně více a žádný program na to neexistuje, protože by to neuměl objektivně vyhodnotit. Ty děje podle vypočtených číslech musí vyhodnotit mozek na základě znalostí všeho, co z tohoto oboru zná. Z jednoho čísla se lze dovědět až pár desítek informací... Aby úspěšnost ve věštění byla, musí toho věštec, co nejvíce znát – zde sebelepší fantazie nepomůže a je k ničemu, bohužel musí se do toho zapojovat i rozum s ostatními znalostmi.

Jedině tak může být co nejvíce odhalen závoj vnímání reálné budoucnosti při věštění. Je rozdíl věštit na jeden rok anebo umět vidět, co se bude dít v každém roce – po dobu 20 let nebo více. Každý se věštit nenaučí, jako se každý nenaučí hrát na housle, každý jsme totiž předurčen pro něco jiného. Kdyby to tak nebylo, všichni na světě bychom byli např. houslisté. A když se vrátím k těm houslím, někteří se naučí hrát dobře, avšak málo houslistů je výjimečných.

Předpoklady pro dobré věštce jsou vidět již z data narození (pokud bude pilný). Největší příslib pro tyto schopnosti mají lidé narozeni v psychické 4 + osudové 8 (opačně však NE, protože přehozený význam 8 - 4 už je již o něčem jiném); a k tomu aby byli ještě narozeni v Rybách. Čtyřka je v kabale spojena s Ježíšem Kristem a jeho ukřižováním, Osmička značí nekonečný vesmír, který čtyřce otevírá své brány k Božímu vědění; a Ryba dostala dar, která jako jediná bude rozumět Bohu.

Bude-li však čtyřka - s osmičkou např. narozená ve Lvu, je to opět o něčem jiném, protože Lev je materialisticky založen a je určen pro jiné věci...

Ryby jsou posledním znamením zvěrokruhu a představují toho, kdo prožil veškerou zkušenost lidstva a slibuje nové rozšíření vědomí + rozvoj nových tvůrčích sil. Jsou vnímavé, jinosvětské, nadsmyslné a předvídavé, podléhají náboženství, v tomto znamení se rodí i mnoho umělců. Ryby mají soucit a vztah k nemocným a zoufalým lidem v nemocnicích, charitách, ústavech, léčitelství, okultismu...

 

7. Mám zkušenost, že materiál/dokument Vaší věštby má několik desítek stran, kolik času Vám zabere například dlouhodobá předpověď osudu pro jednoho člověka?

Vyčleňuji si na to celý den. To není o vyložení několika karet a něco říci, je to dlouhé počítání, dlouhodobá předpověď o 2 osobách - např. vztahy a budoucnost, obsahuje přes 400 výpočtů. Z čísel teprve lze číst a zpracovávat předpověď. Může se to zdát neuvěřitelné, ale to jen pro ty, kteří o mých postupech nemají ani tu nejmenší představu. Postupy z chaldejské prediktivní numerologie (si dovolím tvrdit) nezná ani jeden člověk v této zemi. Postupy chaldejských věštců jsou utajované stejně, jako např. receptura karlovarské Becherovky.

 

8. S jakými okruhy/tématy otázek se nejčastěji setkáváte? A jsou nějaké ryze specifické a výjimečné dotazy od Vašich klientů, na které jste odpovídal? Můžeme znát nějaký příklad?

Převážně to jsou vztahy, ale lidé chtějí znát i z ostatních oblastí, protože všechno je potřebné. Také vztahy nejvíce čistí naše duše a jsou nejbolestivější. Jen si vzpomeňte, jak každý rozchod bolí – lidé si kvůli tomu berou i život. Američtí vědci Thomas Holme a Richard Rahe sestavili na základě 20 letého výzkumu tzv. stresovou tabulku - v bodových ohodnoceních, která u lidí ukazuje míru stresu při některých životních zatíženích. Ztráta partnera ÚMRTÍM je ohodnocena 100 body – tedy nejvíce. Ztráta partnera ROZVODEM = 75 body; Rozpad manželství 65 body. Avšak úmrtí rodinného příslušníka, vážná nemoc či zranění jenom 53 body. Z toho vidíte, že láska zraňuje nejvíce.

 

9. Práci jako je věštba se věnují většinou ženy, nebo tomu tak není? Jako muž jste spíše výjimkou , nebo ne? Čím si myslíte, že je to dané?

To není pravda, podívejte se na internet, také do časopisů a reklam, k tomuto tématu se věnují i muži. Věštění nejsou ženská či mužské záležitosti, zrovna tak jako v nemocnici nejsou jen doktorky, ale i lékaři.

 

10. Předpokládám, že se na Vás obracejí lidé s různými otázkami, které se týkají jejich vlastních osobních problémů od vztahů, přes zaměstnání až po otázky spojené se zdravotním stavem. Děláte také věštbu na osoby, které si o to nepožádají osobně? Dám příklad – například věštba pro jiného člena rodiny.

Dělám, když chce někdo vědět, jak dopadnou jeho vztahy s konkrétní osobou, musím se podívat i do předpovědi toho druhého, abych porovnal, co všechno říká i druhá předpověď. Nemusím se pak mnohým věcem divit, protože rozuzlení nacházím v předpovědi druhého. Je mi jedno na koho se podívám. Když znám údaje, mohu se podívat na kohokoliv.

 

11. Dokáže věštba ovlivnit další osud člověka?

Lidem se ve hře života nedaří mít pod kontrolou vlivy, které nazývají „náhodami“, jež zasahují do jejich osudů. Přesto se to snaží zjišťovat různou predikcí. Tak, jako je dobré znát počasí, je dobré vědět, jak se bude v dalších obdobích dařit v práci, finančně i ve vztazích, ale nejen v tom... Rozbory, kterými lze skrze čísla nahlédnout do dlouhodobé budoucnosti, dávají relevantní mapu informací, která pomáhá využít, co nejvíce z každého dne, ve kterém žijeme, protože predikce dává jasný klíč k předvídání událostí a ochraně před zásahem osudu, nalezení pocitu bezpečí, klidu a klidné práce.

Ukazuje dobré či horší období v životě člověka; naznačuje menší či větší událostí, nebo události v určité délce doby. Sňatky, ukončení studií, získání dobrého zaměstnání, pořízení majetku atd., jsou také události. Duchovní oblast však není možné analyzovat fyzickými prostředky, ani psychologií, sociologií či politologií, jedině duchovními prostředky. Není nic horšího, než překvapení nepřipraveného, pro sebevědomého to je dvojí zaskočení. Výklad je možno nasměrovat do jedné aktuální oblasti života či se věnovat řešení konkrétního problému. Člověku ke správnému rozhodnutí stačí signál, aby mohl nějaký průběh událostí skončit nezdarem. Kdykoli se v jeho nitru objeví intuitivní pocit nebezpečí, je schopen s daleko větší sebejistotou danou možnost opustit nebo ji hlouběji promyslet a zredukovat na počet, který je schopen zvládnout. Krátce řečeno, tyto informace zvyšují impuls k větší vnímavosti pocitů a k prozíravějšímu rozhodování.

Karmické nitě a nevědomé pohony nás tlačí a přivádí do situací, které zažíváme a stávají se našimi zkušenostmi. Kosmické síly jsou jako počasí. Není toho moc, co můžeme proti počasí udělat, ale moudrý člověk nemá chodit v bouři oblečený v lehkém letním oblečení. Ani chodit před autobusem, nebo po okraji vysoké budovy. Tyto síly jsou jako elektřina, která může pomoci, ale i zabít. Záměrem je způsob zvládnutí karmické elektřiny, aby bylo možné nebezpečný zdroj využít pro užitečný výsledek. Můžeme tak otočit psychologickým klíčem a přesměrovat přírodní síly z nevědomé oblasti k vědomé realizaci.

Samozřejmě je můžeme použít i pro načasování nejpříznivějších a příznivých období (a místa) pro nové aktivity (podniky) a další pozitivní vývoj. Je mnoho tradičních technik k boji proti nebezpečným aspektům a k otevření ucpaných vnitřních proudů na podporu pozitivní konfigurace, ať už jde o lásku, peníze nebo zdraví...

 

12. Existují náhody nebo je vše dané dopředu - a má člověk ve svém jednání/chování vůbec nějakou volnost k rozhodování?

Veškeré dění na tomto světě podléhá principu příčiny a důsledku = Zákonu karmy. Veškeré viditelné stvoření je, jak už název napovídá, působení, za nímž vždy stojí nějaký stvořitel, jehož vůle se tak projevuje. Těmi stvořiteli jsme i my. Kde je stvoření, musí být vždy stvořitel, neboť zákon říká: „Nic nepochází z ničeho.“ nic nemůže vytvořit něco. Člověk se zdravým rozumem nemůže považovat náhodu za inteligentní sílu. A pak, co je to vlastně náhoda? Nic. Náhoda je slepá a nemůže vyvolat inteligentní účinky.

Vždy existuje spojitost mezi tím, co bylo, a tím, co následuje.Veškeré dění se řídí zákonem příčiny a následku. To, čemu říkáme náhoda, je pouze výrazem skryté, neznámé příčiny; nikdy se nic neděje bezdůvodně. Můžeme samozřejmě dělat, co se nám zachce, ale v podstatě nemůžeme jen tak „chtít co chceme“. I pro naši vůli existuje příčina z vlivů okolního prostředí, z mínění ostatních, zkušeností a okolností, a ty všechny také mají svou příčinu. Přesto máme v každém okamžiku svého života možnost do tohoto řetězce zasáhnout, změnit působení nebo také vytvořit novou příčinu. Mimo tento zákon však nic neexistuje a nic se neděje v rozporu s ním.

Zákon karmy sám nemá žádnou svobodu rozhodování o tom, co chce vyvolat. Říká jen: „Když uděláte tohle, stane se toto, když uděláte ono, stane se tamto.“ Žádná náhoda“ tedy neexistuje, neboť i ta podléhá zákonu příčiny a následku. Náhoda je to, co se mi na základě toho, jaký jsem, přihodí. Náhoda a štěstí jsou pouze označení pro nepoznané souvislosti. První a poslední příčinou za veškerým zdáním je vždy ona tvořivá síla, které říkáme Bůh. Stvoření existuje tak dlouho, dokud neskončí působení poslední příčiny. Působení zákona příčiny a následku vnímáme nejcitelněji, když se nám projeví jako osud.

Z toho plyne jasné poznání, že neexistuje žádná náhoda, žádný osud, který by se nedal změnit, žádná nevyhnutelná karma, žádná předepsaná životní cesta, žádné předem určené trápení, ale poznání, že život není nic jiného, než výsledek našeho myšlení a chování.

 

13. Náš článek je určený pro onkologický web OSUDY.CZ, proto by mne zajímal Váš názor na příčinu vzniku rakoviny. Má rakovina jinou příčinu, než například kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, roztroušená skleróza a jiné? Lze původ onemocnění všeobecně vůbec vidět z esoterického pohledu, nebo se jedná o ryze materiální příčiny onemocnění?

Nemoc může vzniknout z chybování ve výživě a životosprávě. Rakovina však často pochází ze závažných situací, jež takový postoj nebo stav bytí z důvodů přežití vyžadovaly. Tento stav zanechává dojem, kterému říkáme kořen a který je později aktivován. Nemoc stanoví podmínky, v nichž se cítíme dobře. Tyto podmínky omezují naši schopnost žít v přítomnosti a reagovat na situaci přiměřeně. Stálá potřeba lakomce je kontrolovat peněženku. Rysem nemoci je "Cítím se dobře pouze, když ..." Takové podmínky pro pocit - je mi dobře (nutkavé podmínky) - vycházejí obvykle z našich vjemů, zvláště pak z našich fixních myšlenek týkajících se situací, kterým čelíme (z posedlosti). Strach lakomce vychází z fixní myšlenky, že jej lidé kolem něj podvádějí a okrádají. Posedlosti a fixní pocity jsou nutné v určité situaci, o které se mylně domníváme, že existuje i nyní.

Na většinu situací nahlížíme z pozice svých základních bludů a to je naše nemoc, která je pozůstatkem situace v minulostí, jež v nás zanechala dojem (kořen) . Díky těmto nutkáním (podmínkám, abychom se cítili dobře) a posedlostem (fixním pocitům) se naše schopnost reagovat na danou situaci stává omezenou. Necítíme se dobře ve většině situací s výjimkou těch, které splňují naše podmínky pro pocit pohody. Boj mezi tím, co má člověk rád a co rád nemá je nemocí mysli. Můžete to nazvat „rozkladem duše“. Zdravý člověk proto nic neupřednostňuje, necítí nutkání a přijímá věci takové, jaké jsou.

Zdraví, jako i všechno jiné v životě, se řídí podle základních karmických zákonů.Takže není možné postupovat proti těmto zákonům a myslet si, že nějaká nová léčebná metoda nebo zázračný lék rychle navrátí zdraví a odpustí člověku nutnost zabývat se původní chybou. Nebo, že kartářka slíbí vyčistit karmu a Vy se uzdravíte. Jen blázen by mohl takovým slibům věřit. Přírodu nelze podvést nebo podplatit, avšak uvítá při svém působení naši spolupráci.

Například astma a ekzém jsou často důsledkem nevědomého strachu před některými aspekty života, zatímco vysoký krevní tlak může být způsoben obavami a starostmi při hledání štěstí v životě, které pacient postrádá. Z toho vyplývá, že všechny nemoci jsou z kosmického hlediska psychosomatické, i když není vždy zjevné, na jaké úrovni komplexního bytí člověka bylo narušeno plynutí životní energie, a propuknutí nemoci. Navíc seznam tělesných nemocí, které ortodoxní medicína uznává jako psychosomatické, téměř denně narůstá, tak, jak se vztah mezi lidskou psyché a nemocí stále více vyjasňuje.

Špatné vlastnosti (myšlení) mají i svoji konkrétní nemoc. Náš duch je vrchním ředitelem všech funkcí ve fyzickém těle – od tlukotu srdce po obnovování buněk, hojení ran a nemocí, vitality, našich nálad atd. Všechno je tak zařízeno, že špatné myšlení a stres (deprese) zapnou ty geny, které mají zůstat vypnuté anebo vypnou ty geny, které by měly zůstat zapnuté. Anebo geny zmutují. Následkem toho je např. rakovina. Kdo se z rakoviny vyléčil, dostává šanci se uvnitř svého nitra změnit. Pakliže se nezmění, často nemoc propuká znovu. Vzpomínám si na poslední slova herečky Věry Galatíkové (prosinec 2007), která před smrtí napsala rozlučný dopis (byl veřejně čten) a v něm na konci uvedla, že „Rakovina je nemoc duše“. Ano rakovina vzniká, když dochází ke konfliktu lidské orientace a vůle celého Vesmíru.

Bylo mnoho nevěřících lidí, z kterých se staly silně věřící díky životním těžkostem, úrazu nebo těžké nemoci. Mnozí začali věřit po návratu z klinické smrti. Příkladů je na webu mnoho, například:

· RADIM PASSER: významný český developer, co jeden z nejbohatších Čechů prožil a co ho přinutilo k víře... byznysmen, který přijal Boha

· Jan Boštík, Myslibořice 1: původně nevěříci, po úrazu se stal laickým kazatelem Českobratrské církve...

 

14. Co si myslíte o onkologickém onemocnění dětí předškolního věku, které ještě nestačily nasbírat životní problémy/zátěž (nebo stačily?)

Na toto téma znám odpověď, ale protože to je velmi choulostivé téma, na které nelze odpovědět několika větami, doporučuji si přečíst knihu „Diagnostiku karmy“ 1. + 2. od S.N. LAZAREVA, kde samotný ruský vědec srozumitelně vysvětluje. Krátce pouze sděluji, že děti trpí za rodiče. V knize „Diagnostika karmy“ se detailněji dovíte, jak karma funguje, co to je, jak ji lze blokovat a případně vyčistit... proč jsou děti nemocné, předčasně umírají, proč se dějí hromadná neštěstí apod. S.N.LAZAREV je ruský vědec z Petrohradu, který se výzkumem karmy zabývá přes 30 let Zabýval se též výzkumem v Bioenergetice, Psychotronice, Magií, Zaříkáváním, Filozofií, Kouzlením, Parapsychologickými jevy a Léčitelstvím východních technik Jeho vědecká práce skončila na analyzování a odstraňování příčin rodinných neštěstí, dědičných nemocí a úmrtí. Sám je autorem knihy „Diagnostika karmy – několika dílů“, které se zabývají koncepcí chápání „Duchovního světa“.

 

15. Některé naše činy v tomto životě se "čistí" taktéž rovnou již v tomto životě, některé si s sebou neseme z minulých životů a některé odnášíme do života dalšího - dá se nějak vyjádřit hranice závažnosti našeho činu, který se "vyčistí" ještě v tomto životě a který se určitě přenese/přenesl životy dalšími.

Podle zákona reinkarnace a karmy přirozený vývoj lidského „JÁ“ tkví v jeho sestoupení na krátké období do materiálního světa nižšího (pozemského), v němž má získat zkušenosti a znovu vystoupení do světa duchovního, vyššího. Materiální život je pro něj zkouškou, kterou musí mnohokrát postoupit, než dosáhne úplné dokonalosti, protože si zde rozšiřuje své poznání, získává zkušenosti, které formují jeho osobnost a charakter. Smysl koloběhů životů tkví v tom, že během svého života člověk získává nové zkušenosti, řeší nové problémy, čímž zvyšuje svoji morálku nebo morálně upadá. Život na zemi je místo pokání, jakýsi očistec, odkud duše vychází více nebo méně očištěna.

Podle karmického zákona v každém dalším životě začínáme vzdělávání a práci tam, kde jsme ji přerušili v předchozí existenci. Každý život je úkolem, který je třeba vyřešit a zvládnout. Podaří-li se člověku tento úkol vyřešit, posunuje se na cestě zdokonalování dopředu. Pokud nepostoupí, vrací se znovu do prostředí, v němž neuspěl. Skončil-li např. jako bezdomovec, začíná opět na bídné úrovni a podle toho se do takového prostředí narodí. Celý tento proces lze přirovnat ke škole, kde se jeden žák nenaučí úkol za hodinu ba celý den nebo vůbec a pak musí často „opakovat třídy“. Znovuvtělením duše po smrti a jejím dalším putováním si tuto školu života musí ukončit každý, protože člověk je bytostí s Božskou podstatou a ve svém nitru má jiskru Boží, kterou nazýváme duchem. Duch je nesmrtelný a musí se jednou spojit se svým původem – s Bohem. Jako vše vyšlo z Boha, tak se musí vše k němu vrátit Někdo to dosáhne dříve, jiný za nesmírně dlouhou řadu reinkarnací. Kdo zemře v dětství nebo mladý, šlo o reinkarnaci krátkodobou.

Charakter, životní prožitky a délka života jsou obecně určeny charakterem činů, které člověk vykonal ve svých minulých životech: dobré činy vedou k lepšímu zrození (např. do vyšší kasty, poskytující lepší předpoklady ke konečnému vysvobození z koloběhů existencí ) Zlé činy ke zrozením nižším (nízká kasta, těžká dětství, chudá rodina..., která ho nemůže dostatečně finančně podpořit atd. ) Tímto karmický zákon vysvětluje existenci sociální nerovnosti. Nepřipadá proto v úvahu, aby mohli nějaké kartářky slibovat zrušení či vyčištění karmy a nahrazovat nejvyšší Sílu kosmu.

Z každého života minulého si do života dalšího přenášíme své charakterové vlastnosti, které nám život ztrpčují. Na nich je právě závislé, jaký život prožijeme a jak dlouho budeme žít. Své činy si každý odpyká ještě v tomto životě – každý vidí a slyší, co se v životech lidí děje. Takže o tom bych nepochyboval, na „onen svět“ si člověk odnáší svůj charakter, na kterém bude muset dále pracovat v dalším životě... V každém devítiletém cyklu se čistí naše karmy a dochází k jedné či k několika očistám za sebou - do toho počítejte vše, co člověka potrápí (partnerství, rodina, práce, kariéra, zdraví...)

 

16. Osobně se domnívám, že 99% lidských problémů ve vztazích existuje jen díky špatné komunikaci - lidé si prostě neumí v klidu o věcech povídat a povídáním je vyřešit - vidíme to na celém lidstvu posledních 2000 let - samé války, vraždy ve světovém měřítku i současně v nejjednodušších mezilidských vztazích dneška (každé druhé manželství se rozvádí) - KDE VIDÍTE HLAVNÍ PROBLÉM LIDSKÉ KOMUNIKACE, PROČ SE LIDÉ NEDOKÁŽÍ/NEUMÍ domluvit?

Lidé se nechtějí domluvit, vrozený charakter je karma, která určuje, jaké vztahy člověk prožije. Na vztazích je závislé štěstí profesní, v partnerství, přátelství, s rodiči, dětmi, s okolím atd. Špatné vztahy člověka omezují prožívat šťastnější život... Příroda nám dala inteligenci, aby odlišila jednoho od druhého, myšlení lidí jsou tudíž rozdílná a to je příčina, proč se mnozí nemohou domluvit. To, co Vy si myslíte, že děláte dobře, druhý bere jako špatnost. Proto si hledáme k sobě takové protějšky, s kterými je možné se domluvit, ne vždy se to ale daří. To se dá ale říci pouze u partnerů, jsou však vztahy, kterými jsme obklopeni, nevybíráme si je, a měli bychom je respektovat. A s těmi se často dostáváme skrze nesympatie a naschvály do konfliktů...

Změnit sebe sama je velmi složité a bez duchovního výcviku to není možné. Člověk má možnost své špatné směrování odklonit a udělat svůj život radostnější. Když začne zaměřovat svou mysl na trpělivost a vysvobození se od iluzí a snížení hladiny zloby kontrolu nad hněvem a nenávisti. Vznětlivost se těžko potlačuje, ale je to zlozvyk, který má člověk rád, jako „opilec opici“. Člověk se tohoto zlozvyku zbavuje, až ho přestane bavit, což bývá v pokročilejším věku, když zeslábne vitalita. Ale do té doby může ještě hodněkrát trpět z důvodu rozpadlých vztahů, ztráty zaměstnání, přátel, dětí, zdraví atd. Člověk, který to ví a chce nastolit změnu, může volit stav mysli, který považuje za nejpříznivější a který také nejblahodárněji působí na jeho tělo, duši i okolí. Můžeme říci: „Pověz, co tě nahněvá nebo rozčílí, a já ti povím, jaká je tvoje povaha i zdravotní stav." Ten, kdo se nechává strhnout negativními city, dovoluje, aby byly poškozovány jeho nervy, mozek, žlázy i duševní funkce.

Člověk těžko věří, že má schopnost ovládat své nálady, předpokládá, že je neovlivní podobně jako neovlivní počasí. Opak je pravdou. Většina našich vnitřních rozporů má kořeny v tom, že zůstáváme sami sobě záhadou.

 

17. Jaký názor máte všeobecně na náboženství?

Víru nemám vyhraněnou, jsem zrovna tak katolík, jako otevřený filosofii buddhismu... Nepatřím k žádnému ortodoxnímu směru, člověk musí sám cítit, jaké duchovní učení ho oslovuje - nemusí jít pouze o jedno. Nefandím však víře, která je zaměřena na zvířata – krysy, vlci, opice, draci apod. Nedivím se však, že někdo takovou víru má. Je to každého věc na co věří.

Náboženství a víra drží svět pohromadě. Duchovní náboženství vytváří vzájemné pochopení rozdílných lidí, ras a národností a zbavování se neúcty k sobě, přispívá ke klidu mysli po celá staletí, a učí lidí být dobrým člověkem, učí je zlepšovat svět a vytvářet z něj mírumilovnější a šťastnější místo. Mnoho mladých lidí, umělců i podnikatelů říká, že cítí duchovní prázdnotu, a z jejich slov: „My vidíme, že život nenaplní to, že můžeme mít několik aut a více jak 5 bifteků také nesníme, my toužíme také po nějakém zdroji, který by dal tomu našemu životu jiný rozměr.“, je slyšet, že život nenaplňuje jejich duchovní potřeby. A současný člověk má strašně hluboké duchovní potřeby.

 

18. Jak se díváte v dnešní přemodernizované době, kdy lidé spolu komunikují přes počítače, mobily a jinou techniku a přitom neznají svoje sousedy ve vedlejším baráku a v době, kdy peníze vládnou všemu a přitom nejsou podložené skutečnými hodnotami na další společenský vývoj? Existuje opravdu nějaká osudová hranice i pro společenský vývoj?

Každý jsme nějaký – malý, velký, žena, muž atd., ale všichni chceme dosáhnout štěstí. I ten malý mravenec, který leze po zemi, chce dosáhnout toho, co chceme my. Jsme identičtí. Člověk zkouší hranice svých možností a schopností, zrovna tak jako nekonečnost toho, kam až může zajít. Všechno má svoje hranice, za nimiž následuje zkáza, viz vzestupy a pády různých civilizací, politických režimů..., ale i naše osobní zkušenost a poznatky...

Ostatně, často si pleteme dvě zcela odlišné věci: materiální události života a události duševní. Osudovost spočívá v materiálních podmínkách, jejichž příčina je mimo nás, a nevisí na naší vůli. Duševní činy však vždy vycházejí ze samotného člověka, který díky tomu má vždy svobodný výběr. Osudovost tedy pro tyto činy neexistuje.

Některým lidem se nic nedaří a zdá se, že je ve všech činnostech pronásleduje zlý osud. Chcete-li to tak někdo nazvat, je to skutečně osudovost, ale stalo se to výběrem jeho způsobu života. Nelze však tvrdit, že jde o neomezenou osudovost. Často je jen výsledkem nesprávně cesty, kterou se člověk pustil, a nesouvisí s jeho inteligencí a schopnostmi. Kdo chce přeplavat řeku a neumí plavat, má největší příležitost se utopit. Tak je to s většinou životních událostí. Kdyby se člověk odhodlal pouze k věcem shodujícím se s jeho schopnostmi, téměř vždy by měl úspěch. Špatný básník umírající hladem by byl třeba dobrým dělníkem a na živobytí by si slušně vydělal. Na světě je dost místa pro každého, stačilo by jen, kdyby si všichni dokázali své místo najít.

Děkuji Vám pane Bajuro za Vaše odpovědi a přeji do dalších roků Vašeho života především pevné zdraví a naplnění z práce, kterou děláte.

Závěrem doporučuji našim čtenářům navštívit stránky pana Bajury, které najdete na adrese http://vestba.wz.cz

Zdraví Honza Nachtigal

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech